foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Nauczyciel nie może być bezkrytycznym naśladowcą cudzych wzorów i wskazówek, lecz zawsze żywym twórcą.

Zespół Szkół Opole

W czerwcu 2015 r. po wymaganym okresie przygotowawczym nasza placówka została przyjęta do Opolskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Przez kolejne 2 lata realizowane będą zadania zgodnie z programem opracowanym w okresie kandydowania.
W roku szkolnym 2015/2016  promujemy zdrowie poprzez aktywność fizyczną pod hasłem: „ Ruch – nawyk na całe życie”.
Celem działań jest podniesienie poziomu kultury fizycznej wśród społeczności szkolnej i rodziców oraz poszerzenie wiedzy na  temat aktywnych form spędzania czasu wolnego.

W to niedzielne przedpołudnie chętni pracownicy szkoły oraz przyjaciele, postanowili podsumować działania Szkoły Promującej Zdrowie i WF – u z klasą  w roku szkolnym 2015/16. Było zdrowo, bo rowerowo, ciekawiej, bo deszczowo. Trasę naszej wyprawy dyktowała pogoda. Liczne przymusowe pikniki chroniły nas przed deszczem i sprzyjały integracji uczestników. Ostatecznie, dotarliśmy tam, gdzie zamierzaliśmy, a nawet jeszcze dalej. Pomimo przeciwności, można powiedzieć, że ta wycieczka się udała, chociaż w deszczu przebiegała

Projekt „Zumba” realizowany w ramach działań programu „Szkoła promująca zdrowie” dobiegł końca. Uczestnicy projektu przez cały rok szkolny trenowali układ taneczno-ruchowy „Zumba” do podkładu muzycznego „Waka waka” Sahiry. Efekty tych działań można było podziwiać podczas  różnych imprez okolicznościowych: wizyty delegacji z Holandii, II Wiosennego Konkursu Piosenki oraz warsztatów integracyjnych z PSP nr 21. Zajęcia ruchowe  „Zumba”  były doskonałą zabawą i atrakcyjną formą ruchu.
Zajęcia ruchowe „Zumba” są prowadzone raz w miesiącu w ramach działań  „Szkoły promującej zdrowie”, zgodnie z opracowanym  harmonogramem. Biorą w nich udział uczniowie uczęszczający do świetlicy. W ramach  tych zajęć uczniowie ćwiczą układ taneczno-ruchowy do podkładu muzycznego Shakiry „Waka Waka”. W trakcie prowadzonych zajęć realizowane są następujące cele:
•doskonalenie ogólnej sprawności ruchowej,
•doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej,
•doskonalenie pamięci motorycznej,
•neutralizacja stresu i przeciążenia fizycznego.
Zajęcia ruchowe  „Zumba”,  to przede wszystkim dobra zabawa, a korzyści wypływające z tego typu działań utwierdzają w przekonaniu, że warto je organizować.
Organizator:mgr Agnieszka Reczyńska, mgr Olga Berdechowska
Zespoły IV b i VI c wybrały się na wycieczkę do Jarnołtówka, aby aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu. Na początku piesza wędrówka spod Ośrodka Wczasowo-Rehabilitacyjnego „Ziemowit”- dalej  trasą na Biskupią Kopę. Podczas spaceru mieliśmy okazję:
- podziwiać różne gatunki roślin i drzew
- oglądać owady
- słuchać śpiewu ptaków
- zobaczyć drwali przy pracy
Nie udało nam się dotrzeć na sam szczyt góry , ale było blisko. Po odpoczynku na polanie, podjechaliśmy w okolice tamy i tam przeszliśmy wzdłuż całego wału. Była okazja żeby się po wspinać, pobiegać i pobawić. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do szkoły.
Dobre praktyki, czyli nasze pomysły na „ruch, co radość daje i nawykiem się staje”, były motywem przewodnim naszego spotkania. Mieliśmy okazję pochwalić się własną aktywnością na tak wielu płaszczyznach, że prawie zabrakło miejsca w naszym „banku”. Przygotowane przez klasy prezentacje zdjęć pokazały i udowodniły, że stać nas na bardzo wiele: lodowisko, basen, spacery, wspinaczka, rower, wycieczki, rolki, piłka nożna i inne. Najmilszym zaskoczeniem było zgodne uznanie, że ciekawą  i jakże pożyteczną dla nas formą ruchu jest wszelkiego rodzaju praca. Wielkimi oklaskami obdarzono dokonania Dominka, który oprócz typowych ćwiczeń ruchowych, wykonuje różne prace w ogrodzie i w domu. Podsumowaliśmy ten pracowity rok, przypominając wszystkie wydarzenia i pasjonatów aktywności rozmaitej. Zapraszamy wszystkich do działania, zwłaszcza, że wakacje blisko!
Pamiętajcie! Nudzie się nie dajcie – aktywność wybierajcie!

Miało być „zdrowo – wesoło – sportowo”. Jednak nagłe odejście naszego kolegi Michała zmieniło konwencję naszego spotkania i skłoniło nas do refleksji i zadumy.  Rozpoczęliśmy festyn uczczeniem Jego pamięci minutą ciszy. Potem cała szkolna społeczność wspólnie  z zaproszonymi rodzicami skupiła swą aktywność  na  zdrowych warsztatach kulinarnych i sportowych zmaganiach. Bogaty program przewidywał wiele działań. Pierwsze zadanie wymagało pomysłowości i precyzji: przygotowanie dietetycznych ciastek  i smakowitych przekąsek, co zostało zaprezentowane przez wszystkie zespoły na szwedzkim stole. Wspólne ucztowanie dodało nam sił do podjęcia  wyzwań ruchowych: zdobywanie sprawności, zwiad terenowy, wyścigi rzędów, ćwiczenia metodą     V. Sherborne. Rywalizowały zespoły mieszane: uczniowie, rodzice, pracownicy szkoły. Te wspólne zmagania były zacięte, ale też doping kibiców mobilizował wszystkich  do wysiłku. W tym wyjątkowym dla każdego dziecka dniu, każdy  mógł  otrzymać nagrodę – wystarczyła odrobina chęci i zapału w zdobywaniu sprawności, by wziąć udział w loterii fantowej. A na koniec w wielkim napięciu losowaliśmy nagrodę główną, która trafiła do szczęśliwej Michaeli – radości nie było końca! Zmęczeni, ale spełnieni z apetytem uzupełniliśmy kalorie. Taki intensywny  zadaniowo dzień był dla wszystkich ciekawym doświadczeniem i sprzyjał integracji naszego siedliska.

Do zobaczenia za rok!

  zdjęciaSzkolny Festyn Rodzinny - 1 czerwca 2016 r.

W ramach działań Szkoły Promującej Zdrowie naszym założeniem jest nie tylko aktywnosć fizyczna, ale i aktywne poznawanie Opolszczyzny. Zwiedziliśmy już Nysę, a naszym kolejnym celem był Kluczbork. 24.05.2016 klasy IVa-VIa i IVb szkoły podstawowej, wybrały się na wycieczkę własnie do Kluczborka. Mieliśmy okazję zwiedzić piękny park, muzeum pszczelarstwa, gdzie nie tylko oglądaliśmy unikatowe, rzeźbione ule, ale także obejrzeliśmy wystawę i wysłuchaliśmy ciekawostek nt. Afryki Zachodniej. To nie koniec atrakcji, czekały nas jeszcze warsztaty w trakcie których każdy mógł zaprojektować własną afrykańską maskę. Powrót do Opola zaplanowaliśmy szynobusem, dzięki czemu zwiedziliśmy również odnowiony dworzec PKP. Każdy wrócił do domu z mnóstwem wrażeń i chęci do następnej wyprawy. Ciekawe gdzie tym razem?

 

Certyfikaty

Gościmy

Odwiedza nas 30 gości oraz 0 użytkowników.

BIP

ePUAP2

 

Ministerstwo Edukacji Narodowej

Copyright © 2017 Zespół Szkół Specjalnych Rights Reserved.