foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Nauczyciel nie może być bezkrytycznym naśladowcą cudzych wzorów i wskazówek, lecz zawsze żywym twórcą.

Zespół Szkół Opole

Uczestniczki indywidualnych zajęć rewalidacyjno-wychowawczych wzięły udział w imprezie dożynkowej, która odbyła się w Publicznym Przedszkolu nr 61 w Opolu – Czarnowąsach.  Celem spotkania była integracja z lokalnym środowiskiem. Impreza nawiązywała swoim charakterem do dawnych wiejskich tradycji (korona dożynkowa, pieczony chleb). Zaprezentowano etapy  pracy związanej z powstaniem bochenka chleba, od ziarna poprzez zbiór zboża, uzyskanie mąki, ciasta i chleba - to przedstawiły w swoich występach dzieci z przedszkola.
Całość uświetnił występ zespołu ,,Krzanowiczanki” w  ludowych śląskich strojach. Zespół zaprezentował piosenki i muzykę związaną z tradycją dożynek, którą występujący grali na ludowych instrumentach.
Nasze podopieczne  żywo reagowały na muzykę, dźwięki  instrumentów, śpiew na głosy zespołu, mowę i śpiew dzieci. Stymulowane były zapachami i smakami związanymi z wypiekiem chleba, ciasta. Całość wywarła na nich duże wrażenie.
 
 
Nasza wycieczka do Dąbrówki Łubniańskiej okazała się bardzo interesująca. Niezła pogoda, piękne barwy złotej jesieni i ciekawe krajobrazy to główne atuty udanej wycieczki. To wszystko mogliśmy podziwiać podczas spaceru do lasu. Udało nam się również zobaczyć bardzo ciekawy budynek - okrągły dom i pojawiły się ciekawe pomysły co nam on przypomina. Ola stwierdziła, że wygląda jak igloo, inni, że to domek hobbita. To nie był koniec atrakcji. Gościnni rodzice Łukasza już czekali na nas z różnymi smakołykami. Mogliśmy też obejrzeć różne maszyny i narzędzia znajdujące się w warsztacie taty Łukasza. Napisali uczniowie klasy III A PdP
 
 
W piękny  jesienny worek 10 października  wyruszyliśmy na długo planowaną wycieczkę do Krzeszowa i Książa. Zebrała się pokaźna grupa uczniów z różnych klas: IIA PDP, IIIB PDP, IIIC PDP, uczniowie gimnazjum, klasa IV- V-VII, klasa IIIB wraz z wychowawcami. Wybrali się z nami również rodzice i nawet siostra jednego z uczniów. Najpierw odwiedziliśmy opactwo pocysterskie w Krzeszowie. Przewodnik oprowadził nas po jego terenie, dzięki czemu zwiedziliśmy kościół pod wezwaniem św. Józefa, Bazylikę Matki Bożej Łaskawej i Mauzoleum Piastów Śląskich. Chociaż Krzeszów jest małą   miejscowością w Kotlinie Kamiennogórskiej, to jest najważniejszym sanktuarium diecezji legnickiej i stolicą europejskiego baroku. Opactwo zachwyciło wszystkich uczestników wycieczki swoim pięknem. Tam zjedliśmy w restauracji pyszny obiad. Można było też kupić pamiątki. Miłą niespodzianką była słoneczna pogoda. 

Zobacz pozostałe zdjęcia i opis      Szkolna wycieczka  do Krzeszowa i Książa 

12 października na terenie Domu Pomocy Społecznej w Opolu-Czarnowąsach spotkali się uczniowie SPDP kl. II a, kl. III b, kl. III c, uczestniczki zajęć rewalidacyjno- wychowawczych oraz absolwentki naszej szkoły na stałe mieszkające w  DPS, aby razem przy ognisku świętować nadejście jesieni. Pogoda dopisała, humor i apetyt też. Uczniowie sami piekli kiełbaski, chleb, ziemniaki. Spotkanie stało się okazją do rozmowy, żartów, wymiany spostrzeżeń. Szczególnie żywo reagowały uczestniczki zajęć rewalidacyjno-wychowawczych. Ze spotkania bardzo zadowolone były absolwentki szkoły, które znowu spotkały się ze swoimi koleżankami i kolegami. Po paru godzinach, kiedy wszyscy zaspokoili głód i pragnienie, zaśpiewali piosenki, obejrzeli pasące się obok konie, nadeszła pora odjazdu. Część uczniów odprowadzając Olę, miało okazję zobaczyć, jak mieszka ich koleżanka z klasy.
 
Dnia 12 października 2017 roku, uczniowie klas Vb i Vc odwiedzili gospodarstwo GIPROL w Staniszczach Małych. 
Nasze zajęcia zaczęliśmy od wyrobu świec woskowych. Każdy z nas mógł sobie wybrać jaki kształt będzie miał jego wyrób: serduszko, dinozaur, muszelka i inne.  Z roztopionego wosku wyczarowaliśmy piękne, naturalne świece. Przy okazji przypomnieliśmy sobie jak wiele produktów otrzymujemy od pszczół. Podczas następnego zadania, mogliśmy oddać wodze fantazji tworząc kolaż jesienny, używając kolorowych listków wykonanych z drewna osikowego. Każdy z nas wykonał piękną kompozycję. Na koniec zajęć, zabraliśmy się za wykonanie karmnika dla ptaków. Zadanie nie było proste, ale poradziliśmy sobie bardzo dobrze. Nasze rękodzieła, zabraliśmy ze sobą do szkoły.
To był pracowity dzień, pełen pozytywnych wrażeń.

Pełni pogody ducha wyruszyliśmy naprzeciw niesprzyjającym warunkom atmosferycznym, by na własne oczy przekonać się jak zwięrzęta mieszkające w opolskim Ogrodzie Zoologicznym radzą sobie z "urokami" jesieni... Nie groźny był nam deszcz ani wiatr. Parasole, peleryny przeciwdeszczowe i dobry humor okazały się bronią, która skutecznie przeciwstawiła się pogodowym trudnościom. Większość zwierząt była bardzo aktywna i radosna. Opolskie ZOO jest piękne o każdej porze roku! 

Pierwszymi uczniami jacy kiedykolwiek odwiedzili Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej mieli zaszczyt być uczniowie klas II C, II D i III C gimnazjum z budynku przyu ulicy Jana Bytnara "Rudego" 7. Sympatyczne panie przybliżyły nam budowę Organów, zaprezentowały trudną sztukę grania na nich i zapoznały z innym instrumentem typowym dla muzyki kościelnej - klawesynem. Poznaliśmy zawód organisty i dyrygenta. Po spotkaniu podarowaliśmy paniom wykonane podczas zajęć upominki i powróciliśmy do szkoły.

5 października w LKJ „Ostroga” odbył się XIII Regionalny Mityng Jazdy Konnej Olimpiad Specjalnych. W zawodach brała udział nasza koleżanka Joanna Ramus z klasy II A PDP. Oglądaliśmy zawody z dużym zaciekawieniem i trzymaliśmy kciuki za Asię. 
Konkurencji było wiele, a szczególnie trudną był „Bieg z przeszkodami” i wymagał od zawodników dużych umiejętności m.in. przeprowadzenie konia przez szereg belek, wprowadzenie konia do ograniczonej przestrzeni i zatrzymanie, przenoszenie ringo, wykonanie slalomu. Nasza Asia spisała się na medal, a raczej na medale: złoty i srebrny. 
Cieszymy się z sukcesu Asi, która jeździ konno od wielu lat. Dzięki Asi oglądaliśmy takie zawody po raz pierwszy i poznaliśmy pasję naszej koleżanki.     Klasa II A PDP

Certyfikaty

Gościmy

Odwiedza nas 58 gości oraz 0 użytkowników.

BIP

ePUAP2

 

Ministerstwo Edukacji Narodowej

Copyright © 2017 Zespół Szkół Specjalnych Rights Reserved.