Wydarzenia-rok szkolny 2016/2017

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Nauczyciel nie może być bezkrytycznym naśladowcą cudzych wzorów i wskazówek, lecz zawsze żywym twórcą.

Zespół Szkół Opole

W piątek grupa uczniów szkoły przysposabiającej do pracy z klas IIA i IIIA spotkała się z panią pielęgniarką. W okresie zimowym łatwo doznać różnych urazów. Dlatego zależało nam, aby pani pielęgniarka opowiedziała i pokazała co należy zrobić w takiej sytuacji. Ćwiczenia przeprowadzaliśmy na sobie, a pani pielęgniarka stale kontrolowała czy robimy to właściwie. Na zakończenie zajęć wspólnie sprawdziliśmy wyposażenie podręcznej apteczki.

Napisała Kasia i Violetta.  

Uczniowie kl. I a, I b i II a odwiedzili stary Ligocki Młyn w Ligocie Prószkowskiej. Dużo dowiedzieliśmy się o pracy młynarza i zobaczyliśmy jak działa młyn. Poznaliśmy różne rodzaje zboża i upiekliśmy pyszne bułeczki. Usłyszeliśmy wiele ciekawych opowiadań w gwarze śląskiej. Później poczuliśmy się jak prawdziwi gospodarze i karmiliśmy kozy kapustą, marchewką, jabłkami i sianem. Na koniec każdy z nas mógł skosztować zdrowego koziego mleka.

12 października 2016 roku klasa IA oraz klasa IIIB PDP odwiedziły Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Nasze zwiedzanie składało się z dwóch etapów. W pierwszym,  warsztatowym mogliśmy poznać sposób w jaki powstaje piosenka oraz warunki jakie muszą być spełnione, aby ta piosenka powstała. W drugim mogliśmy podziwiać i odsłuchiwać piosenki wykonywane na Festiwalu Opolskim w poprzednich latach. Wieka atrakcją była gra na elektronicznej perkusji oraz  nagranie swoje piosenki. Do tej wspaniałej zabawy powrócimy za miesiąc. 

18 listopada 2016 r. uczniowie kasy I, II i II gimnazjum wzięli udział w spotkaniu poświęconemu bezpiecznemu korzystaniu z Internetu, telefonów komórkowych i innych zdobyczy techniki. Pan Dariusz przypomniał zasady korzystania z portali internetowych, przybliżył konsekwencje nieodpowiedzialnego publikowania zdjęć, umieszczania obraźliwych  komentarzy i opisów na forach czy ośmieszających filmików. Przestrzegał również przed podawaniem danych osobowych osobom poznanym w sieci lub wpisywania ich w ankietach i formularzach (np. podczas logowania się na różne konta). Ostrzegał także przed wchodzeniem na strony przeznaczone dla dorosłych, z których po otwarciu ściągane są na komputer, telefon komórkowy programy z wirusami. Uświadomił także zebranym, że zdjęcie, filmik, komentarz raz opublikowane w Internecie – na zawsze tam pozostaje i zanim je tam wrzucimy, należy się dobrze zastanowić.

Dnia 12 października 2016 r. uczniowie klasy IV b wybrali się do Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Widzieliśmy wiele rożnych, pięknych i kolorowych książeczek, poznaliśmy historię krokodyla, który chcąc  wydostać się z bajki, zrobił dziurę w książce. Oglądaliśmy również teatrzyk. Na końcu sami tworzyliśmy piękne rysunki, które zostały użyte w przedstawieniu. Wizyta w Bibliotece bardzo nam się podobała. Niektórzy z nas,  wybrali już książki z których treścią zapoznamy się na następnym spotkaniu. Bardzo dziękujemy Pani z Biblioteki za piękne zajęcia.

Wyjazd do Suchego Boru grupa uczniów z klas PdP: IIA, IIB i IIIA wspomina bardzo mile. Wspaniała pogoda pozwoliła zorganizować wspólne zabawy na łonie natury i trzeba przyznać, że bawiliśmy się świetnie. Po zabawie w gościnnym domu rodziców naszego kolegi Mateusza mogliśmy odpocząć i spróbować różnych smakołyków. Pełni wrażeń, nieco zmęczeni wróciliśmy do szkoły.

Napisała Kasia z klasy IIA PdP

4 października odbyła się w  impreza inaugurująca przystąpienie naszej szkoły do ogólnopolskiego programu czytelniczego „Mądra szkoła czyta dzieciom”. Program ten został zainicjowany przez Fundację ABC XXI.  Spotkanie rozpoczęło się piosenką pt.  „Cała  Polska czyta dzieciom” w wykonaniu szkolnego chóru. Następnie wystąpili uczniowie klasy V b wraz z osobami towarzyszącymi i odczytali tekst Grzegorza Kasdepke pt. „Kłócenie się przy ludziach”. Na naszej szkolnej scenie pojawili się także: bajkowy Czerwony Kapturek z wilkiem ( w tej roli  pies Jacob ) , Pan Twardowski  z balladą Adama Mickiewicza, Pan Kleks z wierszami Jana Brzechwy. Tekst wiersza Juliana Tuwima pt. „Rzepka”  stal się okazją do inscenizacji , w której wzięli udział nauczyciele oraz uczniowie naszej szkoły. Na zakończenie raz jeszcze wykonana została piosenka – „Cała Polska czyta dzieciom” będąca hymnem kampanii na rzecz propagowania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.
 
Dnia 4 października 2016 r. uczniowie klas II a i IV b wraz ze swoimi opiekunami udali się do Gospodarstwa Innego Wymiaru „GIPROL” w Staniszczach Małych. Na początku czekała nas przygoda z kukurydzą - wykonywaliśmy lalki z kolb kukurydzy. Wszystkie były piękne i niepowtarzalne. Następnie przechodziliśmy przez kukurydziany labirynt. Mogliśmy popróbować swoich sił przy kopaniu ziemniaków, a także podczas wypieku zdrowych ciasteczek. Na końcu czekała nas jeszcze jedna atrakcja – dojenie sztucznej krowy! Było to zadanie trudne, ale wszystkim się udało. Po wszystkich zajęciach skorzystaliśmy z atrakcji na podwórku. Gokarty, trampoliny, domek i huśtawki cieszyły się naszym zainteresowaniem. Wycieczka bardzo nam się podobała. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, a także pokazaliśmy jak dużo już umiemy zrobić. Zmęczeni i pełni pozytywnych wrażeń wróciliśmy do szkoły.

We wtorek 4 października 2016r. klasy VIc i IIID odwiedziły nowoczesne, multimedialne muzeum w opolskim amfiteatrze. Muzyczna ściana, na której można było obejrzeć teledyski, koncerty gwiazd, fragmenty programów telewizyjnych zainteresowała każdego z uczniów. Fantastyczne miejsce dla małych i dużych, każdy znalazł muzykę dla siebie, a co najważniejsze bez pomocy dorosłego, za dotknięciem palcem, jak czarodziejską różdżką uruchamiał utwór. Audiobooki potrafiły przenieść nas w inny, muzyczny i refleksyjny świat, do którego kolega lub koleżanka nie mieli dostępu. Nikt nikomu nie przeszkadzał, wyszliśmy zrelaksowani i zadowoleni.

Agnieszka Kwitowska i Marta Falecka

  

29 września 2016 roku  klasy IA, IIIB, IIIC, wyjechały na wycieczkę do Wrocławia. Naszym celem było zwiedzenie rotundy, w której znajduje się Panorama Racławicka oraz gmachu Muzeum Narodowego. Piękny obraz namalowany przez wybitnych malarzy przedstawia bitwę pod Racławicami podczas Powstania Kościuszkowskiego w 1794 roku. Byliśmy zachwyceni kunsztem malarskim oraz sposobem przedstawienia tego niezwykłego wydarzenia. Następnie zwiedziliśmy wspaniałe wystawy w muzeum. Przy słonecznej pogodzie spacer po pięknym wrocławskim rynku był wielką przyjemnością. Wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń. W maju chętnie popłyniemy…rejs po Odrze.  

 

Uczniowie klas IIA, IIB i IIIA PdP uczestniczyli w zajęciach na terenie gospodarstwa agroturystycznego w Staniszczach Małych. I chociaż pogoda zupełnie nie dopisała, to nasze zajęcia okazały się wyjątkowo ciekawe. W wiejskiej kuchni poznaliśmy tajniki wypieku zdrowych i pysznych ciastek. Nam najbardziej podobał się szybki kurs dojenia krowy Mućki (oczywiście sztucznej), a co najważniejsze - wszyscy uczestnicy zdali egzamin. Równie ciekawe okazały się warsztaty plastyczne podczas których robiliśmy kukiełki z kolb kukurydzy. Na terenie gospodarstwa zgromadzono dużo narzędzi rolniczych, którymi posługiwano się dawniej na wsi.

Napisały: Kasia z klasy IIA i Wiola z klasy IIIA.

3 października zespoły Vb i VI b wybrały się na wycieczkę do Lipna, gdzie położony jest przepiękny park dendrologiczny. Spacerując ścieżkami edukacyjnymi dowiedzieliśmy się, że rosną tam drzewa, krzewy i rośliny strefy umiarkowanej całego świata, a jednym z największych jego skarbów jest m.in. dwustuletni żywotnik olbrzymi, wielki jałowiec wirginijski, różaneczniki, a także  200-letni tulipanowiec. Na terenie parku dotarliśmy do miejsca, gdzie znajduje się drewniana kapliczka zwana Kapliczką pustelnika, a obok niej mogiła jednego  z jej budowniczych. Wcześniej, przy drodze wiodącej do kapliczki, minęliśmy duży głaz narzutowy, którego obecność w tym miejscu sięga czasów zlodowacenia środkowopolskiego. Pomimo kapryśnej pogody w Opolu, po dojechaniu na miejsce w parku w ogóle nie padało, może dlatego, że według badaczy miejsce to uchodzi za najcieplejsze na całej Opolszczyźnie. 
 

 

Kontakt

Certyfikaty

Gościmy

Odwiedza nas 58 gości oraz 0 użytkowników.

BIP

ePUAP2

 

Ministerstwo Edukacji Narodowej

Copyright © 2018 Zespół Szkół Specjalnych Rights Reserved.