Zajęcia z psem

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Nauczyciel nie może być bezkrytycznym naśladowcą cudzych wzorów i wskazówek, lecz zawsze żywym twórcą.

Zespół Szkół Opole

 

Zajęcia z psem w Zespole Szkół Specjalnych w Opolu.
 
Zajęcia z psem terapeutycznym są stałą ofertą szkoły od 2011 roku. Prowadzone są w ramach: rewalidacji indywidualnej, kółej zainteresowań i godzin z art 42 KN.
 
Zajęcia prowadzą:
 

mgr Karolina Knapczyk - oligofrenopedagog, specjalista kynoterapeuta

z certyfikowanymi psami terapeutycznymi:

Luna- seter irlandzki

2011-2013

Mamba- seter szkocki

2011-2016

JoCo - cocker spaniel angielski

2013-2017

mgr Arletta Sozańska- oligofrenopedagog, dogoterapeuta

z psem terapeutą

Blacky - labrador retriver

2012-2016

 

mgr Agnieszka Adamiec- oligofrenopedagog, dogoterapeuta

z psami

Jackob - pudel duży

2014-2017

Soyer- pudel duży

2016-2017

 

W roku szkolnym 2016/2017 decyzją Rady pedagogicznej został dopuszczony do realizacji program "Kynoterapia". dla uczniów klas podstawowych Zespołu Szkół Specjalnych w Opolu.

Zachęcamy do lektury: Program 

 

W roku szkolnym 2016/2017 decyzją Rady Pedagogicznej został dopuszczony do realizacji program własny "KYNOTERAPIA". Dla uczniów szkoły podstawowej z niepełnosprawnością umiarkowaną i znaczną. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu. Szczegóły dotyczące treści programowych znajdują się tutaj
Na zdjęciach
1. Zajęcia z bezpośredniego, bezpiecznego kontaktu z psem, dbałości o psa i jego dobrostan.
2. Psia kuchnia: Odmierzanie ilości,ważenie i przeliczanie przy przygotowywaniu smakołyków dla psa.
3. Zajęcia manualne:ćwiczenie napięcia mięśniowego i współpracy palców. Przygotowywanie portretu psa bez użycia nożyczek.
4. Zakupy dla psa: Zasady bezpieczeńsrwa w ruchu ulicznym, rozwijanie samodzielności w dokonywaniu zakupów, trening ekonomiczny
W poniedziałek, nasze szkolne psiaki Jacob i Sojer zostały zaproszone na LEKCJĘ EDUKACYJNĄ do klasy IIIf. 
Uczniowie byli na tą wizytę dobrze przygotowani - wiedzieli, że nie można wyciągać ręki do nieznajomych psów. W czasie spotkania wszyscy dowiedzieli się jak zachować się przy spotkaniu z bezpańskim psem i przećwiczyli prawidłową postawę. Rozmawiali także o tym w jaki sposób zaprzyjaźnić się z psem, tak żeby on zobaczył w nich przyjaciela. W klasie IIIf nawiązały się nowe, zwierzęco -ludzkie przyjaźnie.
Dzisiaj w szkole, jednemu z psów przytrafiło się niecodzienne spotkanie. Była to specjalna lekcja z wyjątkową dziewczynką Ilonką, bardzo cichą i nieśmiałą. Sojer nigdy nie jest nieśmiały, wręcz rozrabia za dwóch i zabawia!  Bardzo spodobał się wesoły Sojer Ilonce. Oto pamiątkowe zdjęcia z tego spotkania.
 
 
W maju odwiedziły nas dzieci z trzech klas integracyjnych Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Opolu. Odbyły się wspólne zajęcia rewalidacyjne, których gwiazdą był pudel Jacob. Dzieci, wykorzystując puszyste druciki, spinki i spinacze, wykonały dla Jacoba piękną smycz. Następnie poszły z psem na wspólny spacer po korytarzach szkoły.  Było kolorowo, ciekawie i nawiazały się nowe znajomości.
W ramach zajęć rewalidacyjnych w roku 2016/2017 prowadzone są zajęcia z psami terapeutycznymi JoCo i Mambą. Oba psy posiadają specjalizację w Terapii z psem i Edukacja z psem.
Psy motywują uczestników do podejmowania własnej aktywności, wzmacniają świadomość sprawczości, dostarczają pozytywnych bodźców rozwojowych.
Przez cały rok szkolny 2016/17 pudel Jacob  wspomagał nauczyciela w zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych w klasie IVb. Zajęcia były bogate w  pomoce dydaktyczne o psiej tematyce i atrakcyjne merytorycznie. Jednak głównym motywatorem do pracy i pupilem dzieci był oczywiście pies Jacob, z którym wszyscy bardzo się przez ten rok zaprzyjaźnili.
Uczniowie klasy I a gimnazjum mieli w tym roku możliwość kilku spotkań z psami Jacobem i Sojerem. Podczas lekcji edukacyjnych rozmawiali o obowiązkach związanych z posiadaniem psa i o pielęgnacji swoich pupili. Dowiedzieli się również wielu ciekawostek o pudlach, które ich odwiedzały. Indywidualnie, spotykali się z psiakami chłopcy Kuba i Marcin. Uczestniczyli oni w zajęciach kynoterapii przez dwa miesiące. 
W tym roku szkolnym w klasie ID gimnazjum prowadzone były zajęcia kynoterapii. Były to indywidualne spotkania, podczas których każdy uczeń miał możliwość poznania psa, zabawy z nim i karmienia go. Uczniowie uczestniczyli w wielu działaniach rewalidacyjnych o psiej tematyce  oraz w ćwiczeniach terapeutycznych w obecności psa. Zajęcia odbywały się przez dwa miesiące pierwszego półrocza nauki.
Pudel Jacob i uczniowie klasy IV B zakończyli wspólny rok szkolny, pełen wrażeń, nauki, zabaw i emocji. Jacob gościł tu, na zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych w każdy poniedziałek. Oto pamiątkowe zdjęcia uczniów z ich ulubieńcem Jacobem. Zdjęcia te, wydrukowane i oprawione w ramki własnoręcznie wykonane przez dzieci, zostały wręczone rodzicom. 

 

Kontakt

Certyfikaty

Gościmy

Odwiedza nas 71 gości oraz 0 użytkowników.

BIP

ePUAP2

 

Ministerstwo Edukacji Narodowej

Copyright © 2018 Zespół Szkół Specjalnych Rights Reserved.