Zawsze będziesz w naszej pamięci !

 
Śmierć zawsze jest nie na miejscu i zawsze nie w porę
- za szybko, za rano, za nagle.
Dopada po pracy, przed kąpielą, po obiedzie.
Przychodzi w czwartek a przecież mogłaby we wtorek.
Nie pyta, nie uprzedza, nie dyskutuje.
Ból, który ukoić mogą tylko wspomnienie….
 

Była ( „była”-jak bardzo irracjonalnie to brzmi) naszą koleżanką, przyjaciółką, dobrym duchem…

Danuta Sokołowska- Danusia dla nas, pani Danusia dla olbrzymiej ilości uczniów i dla ich rodziców.

Pracowała w Szkole Specjalnej chyba od zawsze. Każdy ją znał i wiedział, że może od niej dostać tylko to, co dobre. Niestrudzona, wydawałoby się niezmordowana. Czasami mieliśmy wrażenie, że nie ma działalności i akcji, w którą nie byłaby zaangażowana. Dzieciom- uczniom naszej szkoły oddana całkowicie. Wrażliwa na krzywdę, gotowa nieść pomoc o każdej porze dnia. Zapominała o swoich potrzebach ale nigdy nie zaniedbała osoby, która potrzebowała wsparcia i pomocy.

O historii, której uczyła, mogłaby mówić bez przerwy i z pasją. Starła się przybliżyć ją swoim uczniom na różne sposoby. Uczyła nas szacunku dla przeszłości. Pokazywała czym jest patriotyzm i godność człowieka. Optymistka, która w każdym widziała tylko to, co pozytywne. Zawsze zabiegana, zawsze mająca tysiąc spraw do załatwienia, w rozpiętej kurtce, bo nie było czasu zapiąć, ze stertą papierów pod pachą, nieodłącznym laptopem i z uśmiechem, którym obdarzała każdego z nas.

Wiedzieliśmy, że ma w życiu dwie miłości: swoją rodzinę i pracę. Ze swoich najbliższych była dumna i kochała ich bezgranicznie. Praca a właściwie prace pochłaniały ją bez reszty.

Bardzo trudno będzie nam mówić o niej w czasie przeszłym. Była jak to Światełko Pokoju, które co roku przynosiła nam wraz z harcerzami.

Danusiu, dziękujemy za to, że byłaś z nami.

     Koleżanki i Koledzy

 

Danuto, nie zapomnimy!

W dniu dzisiejszym dotarła do nas niezwykle smutna wiadomość. Zmarła nasza koleżanka, wieloletni nauczyciel,  pedagog w Zespole Szkół Specjalnych w Opolu.
Pani mgr Danuta Sokołowska była nauczycielką języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie. Pracowała również z uczniami z głębszą niepełnosprawnością intelektualną. Kierowała XX  Szczepem Drużyn Nieprzetartego Szlaku w  stopniu harcmistrza. Była zastępcą przewodniczącego Sądu Harcerskiego w KH ZHP Opole, członkiem Ogólnopolskiej Grupy Koordynatorów ZHP ŚDM w Krakowie, Brzegach i Opolu; wolontariuszem Ogólnopolskiej Grupy Ratowniczej w czasie Światowych Dni Młodzieży, przewodniczącą Caritas Parafii św. Piotra i Pawła w Opolu. 
 
Pani Danuta Sokołowska pełniła funkcję zastępcy przewodniczącego Zarządu Rady Dzielnicy Opole Śródmieście, od września 2020 pełniła funkcję radnej Rady Miasta Opola. Uczestniczyła w licznych akcjach charytatywnych, zbiórkach pieniędzy i żywności, realizowała program „Ratujemy i uczymy ratować” pod patronatem  WOŚP. Była współorganizatorką i komendantem letniego wypoczynku dla podopiecznych MOPRU, PFRON,  szkół specjalnych i placówek wychowawczych. Zorganizowała I oraz II Ogólnopolski Zlot Integracyjny Harcerstwa. Kierowała  grupą Nieprzetartego Szlaku na Ogólnopolskim  Zimowym Zlocie Harcerskim w Nysie i Głuchołazach. Była jednym z inicjatorów a następnie organizatorów Opolskich Dni Niepełnosprawnych, Wigilii dla Samotnych i Bezdomnych.         
Organizowała wystawy w Opolu i w Katowicach w ramach ogólnopolskiego programu CEO „Opowiem Ci o wolnej Polsce”.
 
W 2015 r. wraz z uczniami gimnazjum przy Zespole Szkół Specjalnych w Opolu zaangażowała się w akcję „Wielkie Rody i ich wkład w kulturę Miasta Opola”, której organizatorem był Uniwersytet Opolski. Wraz z naszymi uczniami, harcerzami pełniła „białą służbę” podczas beatyfikacji Marii Merkert w Nysie. Była doradcą metodycznym w MODN w Opolu. Za osiągnięcia w pracy uczniami z niepełnosprawnościami otrzymywała wielokrotnienagrody Dyrektora Szkoły. Została także odznaczona medalem „ Nieśmy chętną  pomoc”. Za swoją działalność jako nauczyciel, społecznik, pedagog, harcerz otrzymała m. in.  Brązowy Krzyż Zasługi oraz Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Opolskiego. Dyplomy uznania przyznali Jej m.in. Wojewoda Opolski, Biskup Opolski oraz Prezydent Polski.
 
Niezwykle trudno pisać o Pani Danucie Sokołowskiej w czasie przeszłym. Pozostanie w Naszej pamięci poprzez swoje dokonania i osiągnięcia, które wzbogaciły nie tylko społeczność naszej Szkoły ale przede wszystkim Nasze Miasto Opole i Nasze Województwo. Cześć Jej Pamięci!

Zbieramy i pomagamy

W miesiącu marcu - w obu budynkach naszej szkoły - przeprowadzona  została wielkopostna akcja wolontaryjna pod hasłem „Wirusowi radę damy, gdy higieny przestrzegamy!”. Akcja polegała na zbiórce środków czystości i higieny dla osób bezdomnych. Cóż pisać? - nie zawiedliście, a ilość zebranych  kosmetyków i pachnideł była tak ogromna, że zapełniliśmy 5 dużych koszów (gdyby był 6 – sty, też byłby wypełniony:)). Były to m.in. szampony (22 butelki), mydła w płynie i żele pod prysznic (45 butelek), mydła w kostce (105 sztuk), gąbki (52 sztuki), ręczniki (31 sztuk) oraz pianki  i maszynki do golenia, dezodoranty, perfumy, kremy, balsamy do ciała, pasty i szczoteczki do zębów.  Zebrane w szkole dary zostały przekazane 26 marca 2021r. Caritas Diecezji Opolskiej (ul. Szpitalna 5A), która zobowiązała się udostępnić je osobom korzystającym z łaźni dla bezdomnych. Macie wielkie serca, chętne do pomocy potrzebującym!!!  Za każdy gest życzliwości – choćby najmniejszy, każdy złożony dar  serdecznie dziękujemy, zarówno Wam – drodzy uczniowie, Waszym rodzicom jak i nauczycielom. 
Pedagog szkolny, opiekun PCK i opiekun SU.

Konkurs plastyczny „Las wokół nas”

Pomimo pandemii bierzemy udział w konkursach.

Jak co roku, Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Kluczborku zorganizował konkurs plastyczny „Las wokół nas”. Mimo obecnie panującej sytuacji, nasi uczniowie chętnie wzięli w nim udział. Zaowocowało to sukcesami:  I miejscem oraz wyróżnieniem, które zdobyły nasze uczennice. Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

Tradycje i życzenia wielkanocne

Zbliżają się Święta Wielkanocne. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami przygotowali krótkie przedstawienie nawiązujące do tradycji i symboliki jednych z najważniejszych świąt chrześcijańskich. Zaprezentowali wydarzenia związane z Triduum Paschalnym, przedstawili znaczenie potraw spożywanych podczas wielkanocnego śniadania. 
 
Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły zdrowych, radosnych i błogosławionych Świąt Wielkanocnych. 
 
Organizatorzy
 
.  

 

Wielkanocne wypieki w klasie II D SPDP.

Pomimo pandemii przygotowania do Świąt Wielkanocnych w naszej klasie nabrały rozmachu. 
Uczennice Ania i Marta  piekły najważniejsze ciasto świąteczne, czyli drożdżowe babki wielkanocne. 
Było  przy tym dużo różnorodnej pracy. Pomógł nam dobry przepis, dzięki któremu wiedziałyśmy, co trzeba po kolei zrobić. Ważny też był dobry i zgodny podział pracy. 
Babki udały się znakomicie i były pyszne !!!! Zachęcamy Was do pieczenia :) Świetny przepis do zdobycia u nas :)  Na zdjęciach zobaczycie, jak piec wielkanocną babkę :) :) :)
Anna Pietrycka

Ważna informacja !!

Szanowni Państwo, Uczniowie, Rodzice, 
 
W oparciu o projekt rozporządzenia MEiN w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem  i zwalczaniem COVID - 19, który pozostawia decyzję o trybie nauki w gestii dyrektora szkoły, od 29 marca br. pracujemy nadal w trybie stacjonarnym. 
W związku z tym, przypominam o bezwzględnym stosowaniu zasad bezpieczeństwa              i higieny.
 
W dniach od 1 do 6 kwietnia 2021 r. w czasie wiosennej przerwy świątecznej nie będą prowadzone zajęcia dydaktyczne oraz zajęcia opiekuńczo - wychowawcze. Sekretariat szkoły będzie pracował w trybie zdalny w godzinach 8.00 do 13.00. Numer telefonu komórkowego do sekretariatu oraz adres mailowy sekretariatu znajdą państwo na naszej stronie internetowej.
 
Marek Wróbel

Śniadanie w VII b

19 marca 2021 roku, uczniowie klasy VII b  przyrządzili w ramach śniadania pyszne kanapki. Do ich zrobienia wykorzystaliśmy pomidorki, ogórki, sałatę, i inne składniki,  a także szczypiorek, który sami wyhodowaliśmy w naszej klasie.  Przypomnieliśmy sobie również jak ważne jest przestrzeganie zdrowych nawyków żywieniowych zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy szczególnie mocno musimy zadbać o zdrowie i odporność.
Wszystkie kanapki pięknie wyglądały i przepysznie smakowały!

Pachnące mydełka glicerynowe

8 marca 2021 w ramach zajęć rozwijających kreatywność uczniowie klasy 8c wykonali  mydełka glicerynowe. Sposób wykonania okazał się dla uczniów ciekawy i interesujący. Z dużego bloku glicerynowego odkroiliśmy potrzebny kawałek, który następnie podgrzaliśmy w rondelku. Uczniowie z zainteresowaniem przyglądali się w jaki sposób stały stan gliceryny zmienia się w płynny. Do bazy glicerynowej dodaliśmy kilka kropel aromatu i przelaliśmy wszystko do foremek, aby otrzymać pachnące mydełka . Po godzinie otrzymaliśmy mydełka, które po zapakowaniu w ozdobną folię stały się miłym upominkiem dla kobiet. Uczniowie byli  zadowoleni z własnoręcznie wykonanej pracy .

Wizyta w Muzeum Śląska Opolskiego

Zatęskniliśmy za wyjściami do muzeów i dlatego   pomimo pandemii klasa II D SPdP  wybrała się do Muzeum Śląska Opolskiego, by zwiedzić i poznać dawną historię Opola i okolicy. Oglądaliśmy wystawy z pradawnych dziejów i dziwiliśmy się, jak ludzie żyli w dawnych czasach bez internetu i telefonów, a nawet pralek. Ciekawa była też makieta Opola z 1750 roku. Oglądaliśmy też wystawę o zwyczajach i tradycjach. Zaskoczył nas strój młodej pary, który był całkiem inny niż współczesny.  Najwięcej czasu spędziliśmy w sali, gdzie przedstawione były dawne zawody rzemieślników. Nie które z tych zawodów już nie istnieją np. nożownik. Polecamy kolegom i koleżankom wizytę w naszym muzeum. My wybieramy się ponownie :) :) :)                      Marta Żymańczyk

Klasowy ogródek

9 marca 2021 roku uczniowie klasy VIII b i VII d wraz z nauczycielami rozpoczęli pierwsze, wiosenne prace ogrodnicze. Z ogromną dbałością i z zachowaniem wszelkich zasad sztuki ogrodniczej przesadzili wszystkie rośliny doniczkowe, które znajdowały się w ich salach lekcyjnych.Wykonane prace ogrodnicze były także wspaniałą okazją do powtórki wiadomości nt. budowy roślin i zasad ich pielęgnacji. Efekty pracy uczniów zobaczcie sami. 

GALERIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ

World Press Photo

To już 63 wystawa światowej fotografii prasowej. W tym roku, w Polsce, możliwa do obejrzenia wyłącznie w Opolu. Pan Ignacy i pan Józef oprowadzali nas po galerii, pokazywali i objaśniali treść wystawianych fotografii. Zdjęcia przedstawiają zawsze problemy występujące na świecie, np. wojny, protesty, klęski żywiołowe, niszczenie środowiska przez ludzi.